Comunitatea Bisericilor Creştine Baptiste Cluj – Informaţii Statistice (Creştinul Azi, septembrie-octombrie 2009)

La mijlocul anului 2008 Comunitatea Bisericilor Creştine Baptiste Cluj cuprinde 253 de biserici cu 12616 membri, având peste 80 de pastori, 130 prezbiteri şi 20 misionari.

Viziunea conducerii Comunităţii este „Biserici mature – slujitori evlavioşi”.

Comunitatea a promovat programul de studiu biblic „Istoria Binecuvântării” iniţiat de Beni Fărăgău.

Departamentul de misiune are patru proiecte: ajutorarea bisericilor mici, evanghelizare, plantare de biserici şi misiune transculturală.

Preşedinţii Comunităţii de Cluj în perioada 1931-2008:

  • Ioan Dan: martie 1931 – noimebrie 1940; oct 1950 – dec 1948; oct 1950 – mai 1965, în total, 28 ani
  • Gavrilă Crişan: 1944 – octombrie 1945, un an
  • Gavrilă Morar: ianuarie 1949 – ianuarie 1950, un an
  • Paul Bărbătei: ianuarie 1950 – martie 1950, două luni
  • Traian Bădău: martie 1950 – decembrie 1950, nouă luni
  • Simion Rusu: mai 1965 – 1972, şapte ani
  • Francisc Deneş: ian. 1972 – decembrie 1975, patru ani
  • Vasile Vădan: 1976, un an
  • Mihai Huşanu: decembrie 1976 – martie 1991, cincisprezece ani
  • Ioan Alexandru Dan: martie 1991 – aprilie 1995, patru ani
  • Vasile Tămaş: aprilie 1995 – aprilie 2003, opt ani
  • Cornel Vereş: aprilie 2003 – prezent.

Cel mai longeviv preşedinte: Ioan Dan (28 de ani). Cel mai scurt mandat: Paul Bărbătei (două luni).

În mandatul 2007-2011 Comunitatea Cluj este condusă de un comitet format din: Cornel Vereş – preşedinte; Vasile Paul – vicepreşedinte în domeniul educaţie biblice; Teofil Mihoc – vicepreşedinte în domneniul pastoralei; Liviu Cioflică – secretar; Avram Faur – econom; Vasile Tămaş – domeniul pastoral din jud. Cluj; Aurel Bocşa – misiune jud. Bistriţa-Năsăud; Samuel Bucur – lucrarea între rromi; Daniel Chereji – lucrarea din Maramureş.

Material preluat (cu editări minore) din revista Creştinul Azi, septembrie-octombrie 2009.

Adaugă comentariu